niedziela, 24 października 2021

Czym się różni grafika wektorowa od rastrowej?

1. Grafika wektorowa:

a) Grafika wektorowa, grafika obiektowa – jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym.



b) Często spotykane formaty plików grafiki wektorowej mają końcówkę: .pdf, .eps, .syg, .cdr, .ai, .xml itp. Ale najczęściej spotykany, standardowy format plików grafiki wektorowej to .SVG (scalable vector graphic), jest on zwykle stosowany w projektowaniu stron internetowych. To, co ważne – nie jest on przypisany na wyłączność do któregokolwiek programu graficznego, co pozwala na otwarcie pliku .SVG przez większość popularnych narzędzi do grafiki wektorowej.

c) Najczęściej wykorzystywanymi programami do tworzenia grafiki wektorowej są: Adobe Illustrator, CorelDRAW, Inkscape, Xara, 3D Studio Max, AutoCAD. Obrazy wektorowe można również znaleźć w plikach .pdf. Z kolei Adobe Illustrator używa własnego typu pliku wektorowego AI do ilustracji i układu wydruku.  Pliki wektorowe o mniejszym rozmiarze można bez problemu przesyłać przez Internet. Ładują się one ze znacznie większą prędkością. Dla grafika – freelancera oznacza to, że potencjalni klienci będą mogli zobaczyć cały obraz w ciągu kilku sekund. Opcjonalnie – zawsze można zmniejszyć lub zwiększyć grafikę za pomocą takich narzędzi jak np. Adobe Photoshop.



d) Obrazy wektorowe są z kolei elastyczne i w pełni skalowalne. To pozwala na łatwą zmianę np. rozmiaru logotypu marki, bez równoczesnej utraty jakości obrazu. Po powiększeniu nawet do bardzo dużych rozmiarów ilustracja jest wyraźna, ostra, a piksele nie są widoczne. Bitmapy trudno przekonwertować na ilustracje wektorowe. Pliki z obrazem wektorowym mają zazwyczaj mniejszy rozmiar.



e) Poza wykorzystaniem grafiki wektorowej w marketingu (billboardy), brandingu (tworzenie logo) i pozostałych branżach, w których jakość obrazu jest bardzo istotna (szczególnie w dużych formatach), grafikę wektorową wykorzystuje się również przy tworzeniu ilustracji i modelowaniu 3D. Z grafiki wektorowej i takich programów jak np. Adobe Illustrator korzystają najczęściej projektanci i ilustratorzy, ale to oczywiście nie wszystkie specjalizacje, które korzystają z niej na co dzień.



f) Zastosowanie grafiki wektorowej wiąże się z wieloma korzyściami. Najważniejszą jest z pewnością dobra skalowalność obrazu. Ilustracje wykonane tą metodą są bezstratne, co oznacza, że zarówno ich powiększanie, jak i zmniejszanie odbywa się bez strat szczegółów oraz jakości. Ponadto rysunki wektorowe można swobodnie edytować, wykorzystując punkty na krzywych.

W ilustracjach wektorowych można z łatwością zmieniać parametry oraz transferować je w razie potrzeby do bitmapy. Obrazy wykonane tym sposobem pozwalają na opisywanie przestrzeni trójwymiarowo, co szczególnie ułatwia pracę osób działających w terenie. Charakteryzują się ponadto prostotą opisu oraz najczęściej małą wagą. 

Rysunki wektorowe mają pewne wady, chociaż jest ich niewiele. Wspomnieć tutaj należy o dużej złożoności pamięciowej w przypadku obrazów służących sporządzeniu obrazów fotorealistycznych, a także o niezbyt dobrym odwzorowywaniu przejść tonalnych. Poza tym niekiedy konwersja do rysunków rastrowych nie jest zalecana ze względu na nieopłacalność obliczeniową konwersji.

Pomimo tych drobnych wad wektory cechują się wysoką użytecznością, co sprawia, że warto zapoznać się z ilustracjami wektorowymi dostępnymi w sieci lub z programami do ich tworzenia.


2. Grafika rastrowa:

a) Grafika rastrowa (potocznie bitmapa) – prezentacja obrazu za pomocą matrycy punktów w postaci prostokątnej siatki odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu wyjściowym. W systemach komputerowych grafika rastrowa jest przechowywana w sposób skompresowany (stratnie lub bezstratnie) albo nieskompresowany w wielu formatach plików graficznych.


b) RGB - jeden z modeli kodowania barw. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), Jest to model polegający na mieszaniu w ustalonych proporcjach trzech kolorów podstawowych - czerwonego, zielonego i niebieskiego.



c) Najpopularniejsze formaty plików graficznych

  • JPG – najpopularniejszy format zapisu plików graficznych. Zastosowanie kompresji daje spore zmniejszenie ich rozmiarów, dzięki czemu są one chętnie stosowane w fotografii cyfrowej i Internecie. Obrazy zachowane w tym formacie mają rozszerzenie: jpg lub jpeg.
  • GIF - obraz zachowany w tym formacie ma maksymalnie 256 kolorów. Dzięki kompresji pliki mają niewielki rozmiar. Dużą zaletą jest możliwość utworzenia prostych animacji. Format ten jest ciągle bardzo powszechny w zastosowaniach internetowych. Pliki w tym formacie mają rozszerzenie gif.
  • PNG - format ten został opracowany jako następca formatu GIF. Pliki w tym formacie mają rozszerzenie png.
  • BMP - podstawowy format plików graficznych w systemie Windows. Zawiera nieskompresowaną grafikę rastrową, co powoduje, że pliku w tym formacie mają duży rozmiar. Ten rodzaj plików ma rozszerzenie bmp.
  • TIFF - jest to uniwersalny format zapisu grafiki bitmapowej. Czyta go każdy lepszy program graficzny. Jest to powszechny format stosowany przez grafików komputerowych.

d) FastStone Image Viewer to jedna z najpopularniejszych przeglądarek graficznych dostępnych w naszym serwisie. Program charakteryzuje się ładnym interfejsem graficznym oraz sporym zapleczem możliwościami. Aplikacja obsługuje wszystkie najpopularniejsze pliki graficzne (JPEG, JPEG2000, GIF, BMP, PNG, PSD, PCX, TIFF, WMF, ICO, CUR, TGA, EMF, PXM, EPS, WBMP) w tym również bezstratny format RAW (CRW, CR2, NEF, PEF, RAF, MRW, ORF, SRF, RW2 i DNG). FastStone Image Viewer umożliwia wykonywanie wielu operacji na plikach. Oprócz podstawowych, takich jak zmiana rozmiaru, obrót, korekcja barw, do dyspozycji użytkownika oddano również funkcje wyostrzania, rozmywania, usuwania szumów, redukcji efektu czerwonych oczu, czy konwersji formatu grafik.
FastStone Image Viewer oferuje również opcję lupy, dzięki której można zobaczyć powiększony fragment zdjęcia. Osobom, które posiadają dużą liczbę fotografii przyda się z pewnością możliwość seryjnej konwersji formatu, rozmiaru itp., a także rozbudowany system prezentacji zdjęć z opcją ponad 150 efektów przejść pomiędzy fotkami oraz możliwością odtwarzania muzyki w tle.


e) 
Grafika rastrowa cechuje się łatwą kompresją. Obrazy rastrowe znakomicie odwzorowują natomiast przejścia między kolorami. Rysunek rastrowy składa się z tysięcy pikseli, co ma duży wpływ na jego końcowy rozmiar. Grafikę rastrową zwykle jest trudniej przekonwertować na obraz wektorowy (dotyczy to w szczególności zdjęć cyfrowych).


f) 
Zalety grafiki rastrowej

 realizm obrazów - zdjęcia są obrazami rastrowymi
 duża ilość formatów i programów do edycji grafiki rastrowej

 

Wady grafiki rastrowej

 duży rozmiar plików
 ograniczona możliwość modyfikacji
 utrata jakości przy skalowaniu